اینتل وصله‌های جدید لینوکس را برای Lunar Lake و Arrow Lake با تمرکز بر قابلیت‌های نظارت بر عملکرد نسل بعدی ارائه می‌کند.

اینتل وصله‌های جدید لینوکس را برای Lunar Lake و Arrow Lake با تمرکز بر قابلیت‌های نظارت بر عملکرد نسل بعدی ارائه می‌کند.

تیم لینوکس اینتل پیاده‌سازی قابلیت‌های نظارت بر عملکرد را برای پردازنده‌های Arrow Lake و Lunar Lake نسل بعدی آغاز کرده است و یک قدم به فعال‌سازی نزدیک‌تر شده است.

وصله‌های جدید لینوکس اینتل با هدف بهبود نظارت بر عملکرد، دارای منابع اختصاصی در سطح اصلی برای پردازنده‌های Arrow Lake و Lunar Lake هستند.

فورونیکس گزارش می دهد که تیم بلو کار بر روی زیرسیستم perf در هسته لینوکس را آغاز کرده است، که بخشی برای قابلیت های نظارت است. با لینوکس 6.11، اینتل “بیت های خاص مدل” را برای نسل های آینده اضافه کرده است که اکنون در شاخه Git ادغام شده اند. بر اساس آنچه که وصله‌ها پیشنهاد می‌کنند، واحد نظارت بر عملکرد برای واحد نظارت بر عملکرد کاملاً شبیه به نسل قبلی Meteor Lake است، با برخی تغییرات، همانطور که در زیر ذکر شده است:

از دیدگاه PMU، دریاچه قمری و دریاچه ارو شبیه به دریاچه شهاب‌سنگ نسل قبلی هستند. هر دو پلتفرم هیبریدی با هسته الکترونیکی و هسته p هستند.

تفاوت های اصلی عبارتند از:
– هسته الکترونیکی از 3 شمارنده ثابت جدید پشتیبانی می کند
– هسته p از فرمت منبع داده PEBS به روز شده پشتیبانی می کند
– شمارنده های بیشتر GP (جدول محدودیت رویداد به روز شده)
– نظارت بر عملکرد معماری جدید V6 (New Perfmon MSRs aliasing, umask2, eq).
– فرمت جدید PEBS V6 (گروه عکسبرداری شمارنده)
– حالت پاک کردن معیارهای RDPMC جدید

PMU جدید اکنون شامل سه شمارنده ثابت برای نظارت بر عملکرد برای هسته‌های الکترونیکی داخلی است، در حالی که هسته‌های P اکنون دارای یک PEBS (نمونه‌گیری رویداد عملکرد) هستند که اطلاعات دقیقی درباره دستورالعمل‌های شاخه اجرا شده توسط CPU ثبت می‌کند. این به افراد اجازه می‌دهد تا در یک «سطح شاخه‌ای» پردازنده بزرگ‌نمایی کنند و هر گونه تنگنا یا پیش‌بینی نادرست احتمالی را پیدا کنند. اگرچه این وصله چیز قابل توجهی به همراه ندارد، اما نشان می دهد که عیب یابی با معماری های آینده کارآمدتر می شود.

با توجه به اینکه لینوکس 6.11 انتظار می رود تا ماه سپتامبر عرضه شود، پردازنده های اینتل می توانند از قابلیت های پیشرفته استفاده کنند. انتظار می‌رود پردازنده‌های Lunar Lake اینتل در ماه سپتامبر و سری Arrow Lake در ماه اکتبر عرضه شوند.

منبع خبر: فورونیکس

این داستان را به اشتراک بگذارید

فیس بوک

توییتر

منبع: https://wccftech.com/intel-new-linux-patches-lunar-lake-arrow-lake-next-gen-performance-monitoring/