TSMC با نصب تجهیزات تولید 2 نانومتری جلوتر از برنامه است

TSMC با نصب تجهیزات تولید 2 نانومتری جلوتر از برنامه است

بر اساس گزارش جدید بانک سرمایه گذاری UBS که در مطبوعات تایوانی نقل شده است، شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) می تواند هزینه سرمایه خود را در سال 2025 به 37 میلیارد دلار افزایش دهد. UBS اضافه می‌کند که هزینه‌های TSMC برای سال 2024 می‌تواند در بالاترین حد خود یعنی 32 میلیارد دلار باشد، زیرا این شرکت رویکردی تهاجمی برای استقرار فناوری‌های تراشه‌های 2 نانومتری پیش از موعد مقرر در پیش گرفته است. UBS معتقد است که TSMC شاهد تقاضای زیادی از سوی اپل برای نسل بعدی آیفون و محصولات 3 نانومتری آن است که می تواند به آن اجازه دهد تا در سه ماهه سوم امسال 13 درصد رشد درآمد سالانه داشته باشد.

TSMC به شدت برای افزایش تولید تراشه های 2 نانومتری گزارش پیشنهاد می کند

با توجه به جزئیات، UBS نسبت به تأثیر هوش مصنوعی بر چرخه نیمه هادی ها کاملاً خوش بین است. صنعت تراشه بسیار چرخه‌ای است و تولیدکنندگان ظرفیت را بر اساس پیش‌بینی سفارش تصمیم می‌گیرند و شرکت‌ها یا کوتاهی می‌کنند، این تقاضا را برآورده می‌کنند یا از آن فراتر می‌روند. پس از اینکه شرکت هایی مانند AMD و اینتل ارتقاء محصولات خود را به پایان رساندند، کارخانه هایی مانند TSMC نفس می کشند و منتظر نسل بعدی فناوری ها هستند.

UBS معتقد است که سود هر سهم TSMC برای سال‌های 2024 تا 2028 به ترتیب 40.14، 53.27، 60.75، 69.5 و 80.23 NT دلار خواهد بود. هوش مصنوعی و محاسبات با کارایی بالا نیز باید به TSMC با حاشیه سود ناخالص کمک کند و این شرکت همچنین ظرفیت خود را برای بسته بندی افزایش می دهد. آخرین بیت نشان می دهد که تا پایان سال جاری، ظرفیت بسته بندی CoWoS TSMC تا پایان سال 2024 به 40000 ویفر در ماه خواهد رسید و تا پایان سال آینده به 55000 ویفر در ماه افزایش خواهد یافت.

در بخش مخارج سرمایه ای، UBS نقل شده است که تخمین زده است که هزینه های امسال در بالاترین حد راهنمایی TSMC خواهد بود. این راهنمایی در حال حاضر بین 28 تا 32 میلیارد دلار است. برای سال 2025، گزارش امروز حاکی از آن است که هزینه ها می تواند به 37 میلیارد دلار برسد.

منبع تصویر: TSMC

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که هزینه‌های سرمایه‌ای TSMC ناشی از سرمایه‌گذاری‌های آن در تولید تراشه‌های 2 نانومتری است. در حالی که TSMC قرار است تولید انبوه 2 نانومتری را در سال آینده آغاز کند، برآوردها نشان می دهد که این شرکت در زمینه استقرار تجهیزات جلوتر از برنامه است. این بر اساس شایعات قبلی است که TSMC ممکن است تولید 2 نانومتری را به تاسیسات در سراسر تایوان گسترش دهد.

رشد EPS TSMC، همانطور که در بالا مشخص شد، توسط تقاضای قوی برای فناوری‌های تولید فعلی آن نیز هدایت می‌شود. UBS معتقد است که فناوری‌های N3 و N5 این شرکت که فناوری‌های فرآیند 3 نانومتری و 5 نانومتری را پوشش می‌دهند، در نیمه دوم سال 2024 همچنان شاهد تقاضای قوی خواهند بود. جدا از نسل بعدی گوشی‌های هوشمند اپل که معمولاً در ماه سپتامبر عرضه می‌شود، کوالکام و مدیاتک نیز برخی از این سفارشات را به حساب خواهد آورد.

تقاضای قوی بالقوه برای گوشی‌های هوشمند اپل ممکن است به این معنی باشد که ظرفیت TSMC برای 3 نانومتر در سال 2024 و 2025 افزایش می‌یابد. TSMC، مانند سایر شرکت‌های تولید تراشه، پس از یک سال بحران در پی همه‌گیری ویروس کرونا شاهد افزایش درآمد خود بوده است. سفارش‌های هوش مصنوعی، به‌ویژه سفارش‌های NVIDIA به این شرکت کمک کرده‌اند و رسیدهای سپرده‌گذاری آمریکایی (ADRs) آن تا به امروز 71 درصد افزایش یافته است.

این داستان را به اشتراک بگذارید

فیس بوک

توییتر

منبع: https://wccftech.com/tsmc-is-ahead-of-schedule-with-2nm-production-equipment-installation-report/